Menu

Atrakcje Torunia

Co zwiedzić w Toruniu

Toruń - miasto piernika i Kopernika. Jeśli zastanawiasz się co zobaczyć w Toruniu, to z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno dla stałych mieszkańców jak i dla przybywających turystów atrakcje w Toruniu są bardzo urozmaicone. Nie sposób nie zauważyć pięknych gotyckich budowli, kamienic czy miejskich murów. Pełno tu legend i ciekawostek. Bez wątpienia spędzisz tu miły i aktywny weekend, ale również tydzień lub nawet i dłużej. Natomiast jeden dzień na zwiedzenie tego uroczego miasta to zdecydowanie za mało.

Stare miasto

Na początek warto wspomnieć o tym, że Toruń znajduje się w samym centrum województwa kujawsko-pomorskiego. Miasto leży tuż nad brzegiem Wisły i co najważniejsze wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Przede wszystkim Toruń jest bardzo bogaty architektonicznie. Gotyk, renesans, barok- to jedne z wielu epok, które możemy zauważyć na toruńskich obiektach spacerując po ulicach miasta.

Zatem co warto zobaczyć w Toruniu? Największą popularnością wśród turystów cieszy się Stare i Nowe Miasto oraz Zamek Krzyżacki. Mnóstwo polskich zabytków, piękna historia miasta oraz wyjątkowa zabudowa sprawia, że Toruń posiada niesamowity klimat.

Stare miasto w Toruniu

Ciekawe miejsca w Toruniu to ratusz- serce miasta, na którym znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika. Gotycki styl ratusza sprawia, że uznawany jest on za jeden z najbardziej znanych i renomowanych obiektów średniowiecznej architektury znanej w całej Europie. Aktualnie w Ratuszu znajduje się Muzeum Okręgowe z licznymi ciekawymi ekspozycjami i wystawami. Istnieje także możliwość wejścia na wieżę ratuszową. Znajdując się na samej górze ujrzymy widok na panoramę całego miasta.

Nowe Miasto

Sama nazwa Nowe Miasto może być dość myląca. Bowiem powstało ono całkiem niedługo po utworzeniu Starego Miasta. Przepiękne kamieniczki na pewno zwrócą twoją uwagę. Wśród uliczek przy rynku jak i zarówno obok napijesz się smacznej kawy, zjesz lokalne przysmaki oraz przy okazji odwiedzisz sklepiki z pamiątkami.

Zamek Krzyżacki

Jego początek sięga XIII wieku. Aktualnie po zamku pozostały jedynie same ruiny. Turyści mają okazję zwiedzić podziemia zamku. Jest to szczególne i cenne miejsce na mapie Polski. Niesie za sobą niesamowitą historię, którą można poznać od samego początku decydując się na wizytę w tym miejscu.

Zamek w Toruniu

Krzywa Wieża

Pierwotny zamysł był jeden, wieża miała być prosta. Jednak z racji tego, iż została osadzona na grząskim terenie to z czasem zaczęła się osuwać z podłoża. Jest to miejsce bardzo chętnie fotografowane przez turystów.

Mury miejskie

Obecnie są jedną z atrakcji Torunia. Niestety większość z nich została zdemontowana przez Prusy. Można je znaleźć w różnych częściach miasta. Przy Wiśle można spotkać jeden z dłuższych odcinków, około 1 km. Mury miasta to kolejny przykład pięknej, gotyckiej architektury. Wśród nich zachowały się charakterystyczne elementy takie jak słynne i znane bramy i baszty.

Toruńskie pomniki

W każdym zakątku miasta można podziwiać wiele zabytków. Jednak spacerując ulicami Torunia można spotkać się również z wesołym osiołkiem. Obok tego pomnika żaden turysta nie przejdzie obojętnie. Mawia się nawet, że należy go pogłaskać a wtedy na pewno przyniesie szczęście. Osiołek to nawiązanie do pręgierza. Dawniej znajdował się tam pomnik Mikołaja Kopernika. W tym miejscu ci, którzy dopuszczali się nieprawidłowości byli skazywani na chłostę.

Do kolejnej atrakcji zdecydowanie można zaliczyć pomnik flisaka. Umieszczony on jest niedaleko ratusza i znajduje się na fontannie. Oprócz tego równie znany jest także pomnik toruńskiej przekupki oraz wiele innych, z którymi związane są lokalne legendy.

Kościół

Miasto Toruń słynie z bogactwa kościołów. Kościół Mariacki przewyższa Stare Miasto. Uznawany jest za jedną z największych świątyń w północnej części kraju. Zdecydowanie warto zobaczyć jego niespotykane wnętrze. Obok rynku spotkać też możemy kościół Świętego Ducha, który zachwyca w równym stopniu.

Pierniki

Skoro Toruń to nie można zapomnieć wspomnieć o symbolu, który charakteryzuje to miasto na tle całego kraju. Mowa oczywiście o toruńskich piernikach! Dawniej piernik był symbolem bogactwa. Aktualnie spotkasz je na każdym rogu. Jest to lokalny przysmak. Do wyboru, do koloru dla każdego. Z lukrem, kolorowe, okrągłe czy w kształcie serca. To jedynie ułamek tych, które są dostępne w Toruniu. A jeśli jesteś ciekawy jak wygląda cały proces ich przygotowania, to warto odwiedzić Żywe Muzeum Piernika. Z kolei jego historię poznasz w Muzeum Toruńskiego Piernika.

Dom Mikołaja Kopernika

Toruń zaraz po piernikach, kojarzy się także z postacią Mikołaja Kopernika. To obowiązkowy punkt na mapie tego miasta. Można tu poznać jego postać i dokonania. Na odwiedzających turystów czeka tu wiele niespodzianek. Muzeum wyposażone jest w kino 4D oraz jest bardzo rozwinięte technologicznie.

Atrakcje Torunia to również chętnie odwiedzane planetarium. Dla bardziej aktywnych nie zabraknie także basenów, spływów kajakowych, tras rowerowych. Jest to jedno z najpiękniejszym miast, które przede wszystkim ceni się za różnorodność.

Toruń
ul. Nad Rzeczką 10/14
tel.: 692 429 866
e-mail: recepcja@hotelnadrzeczka.pl